Warunki zakupu
Wszystkie aspekty związane z nabywaniem mieszkań budowanych w systemie deweloperskim uregulowane zostały zapisami Ustawy z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. 2021 poz. 1177), tzw. Ustawy Deweloperskiej, która weszła w życie dnia 01 lipca 2022 roku. W celu uzyskania szczegółowych informacji zachęcamy do zapoznania się z treścią ustawy, poniżej zaś przedstawiamy wybrane zagadnienia dotyczące samej procedury zakupu.
Umowa deweloperska
Formalnym zobowiązaniem pomiędzy deweloperem a nabywcą jest podpisanie Umowy deweloperskiej. Umowa deweloperska jest zawierana w formie aktu notarialnego. Na jej podstawie deweloper zobowiązuje się do wybudowania budynku, ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia prawa własności tego lokalu na nabywcę po zakończeniu przedsięwzięcia deweloperskiego / zadania inwestycyjnego, a nabywca zobowiązuje się do uregulowania należności na poczet ceny nabycia tego lokalu.
Na podstawie Umowy deweloperskiej, w księdze wieczystej prowadzonej dla nabywanej nieruchomości, dokonywany jest wpis roszczenia Nabywcy o wybudowanie budynku, wyodrębnienie lokalu mieszkalnego i przeniesienie prawa własności tego lokalu oraz praw niezbędnych do korzystania z lokalu na nabywcę.
Koszty czynności notarialnych i sądowych ponoszone są w równych częściach przez dewelopera i nabywcę.
Podpisanie umowy deweloperskiej wiąże się dla Państwa z dokonywaniem wpłat na poczet ceny za lokal mieszkalny po zakończeniu budowy danego etapu przedsięwzięcia deweloperskiego / zadania inwestycyjnego określonego w harmonogramie prac budowlanych opisanym w prospekcie informacyjnym. Wpłaty dokonywane są na wskazany w umowie indywidualny numer rachunku powierniczego prowadzonego dla danego przedsięwzięcia deweloperskiego / zadania inwestycyjnego. Wszystkie Państwa wpłaty na poczet zakupu mieszkania ewidencjonowane są odrębnie dla każdego nabywcy.
Umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia własności na nabywcę
Umowa sporządzana w formie aktu notarialnego. Warunkiem jej podpisania jest uregulowanie należności za mieszkanie (lub mieszkanie i miejsce postojowe), czyli wpłacenie całej ceny sprzedaży określonej w umowie.
Efektem umowy jest przeniesienie na Państwa prawa własności wyodrębnionego lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w gruncie, dla którego zostanie przez Sąd założona osobna księga wieczysta. Po podpisaniu umowy otrzymujecie Państwo klucze do mieszkania. W ten sposób stajecie się Państwo właścicielem mieszkania własnościowego hipotecznego, a co za tym idzie członkiem wspólnoty mieszkaniowej utworzonej przez wszystkich właścicieli lokali w tej nieruchomości, na podstawie ustawy o własności lokali.
Zakup miejsca postojowego w garażu podziemnym wiąże się z nabyciem udziału we własności lokalu niemieszkalnego – garażu wielostanowiskowego, dla którego Sąd prowadzić będzie odrębną księgę wieczystą, lub też z prawem do korzystania z miejsca postojowego w ramach umownych zasad podziału do korzystania z hali garażowej wybudowanej w ramach nieruchomości wspólnej.
Koszt sporządzenia umowy i opłaty sądowe pokrywa w całości nabywca.